Dlaczego musisz spróbować diety paleoNie jest tajemnicą, że dzisiejszy świat jest pełen sieci fast-foodów i restauracji serwujących wysokotłuszczowe i wysokocukrowe potrawy praktycznie na każdym kroku. Doprowadziło to do ogromnego wzrostu wskaźników otyłości na całym świecie. Na szczęście istnieje kilka trendów żywieniowych, które pojawiły się w związku z tymi niepokojącymi statystykami. Najpopularniejszym z nich jest dieta paleo. Dieta paleo skupia się na spożywaniu wyłącznie naturalnych pokarmów, które byłyby dostępne dla ludzi w epoce paleolitu - w okresie od 2,6 miliona do 10 000 lat temu, kiedy nasi przodkowie zaczęli odchodzić od społeczeństwa łowców-zbieraczy na rzecz bardziej rolniczego, skupiającego się na udomowionych zwierzętach i roślinach.

Co to jest dieta paleo?

Dieta paleo to plan żywieniowy oparty na sposobie odżywiania się naszych starożytnych przodków sprzed około 2 milionów lat. Można ją również nazwać dietą jaskiniowców lub dietą z epoki kamienia łupanego. W epoce paleolitu ludzie jedli głównie żywność uzyskiwaną z polowań na zwierzęta i zbierania dziko rosnących roślin. Dieta ta obejmowała również niektóre ryby i owoce morza. Osoby stosujące tę dietę jedzą żywność nieprzetworzoną i pozbawioną sztucznych składników. Wiele osób twierdzi, że styl życia paleo jest zdrowszym sposobem odżywiania się. Dieta paleo to nie tylko dieta, ale wybór stylu życia. Jest to dieta, którą ludzie na całym świecie stosują od tysiącleci. Opiera się ona na założeniu, że nasze ciała nie ewoluowały tak szybko jak żywność, którą spożywamy, więc mamy większe szanse na zdrowie, jeśli wrócimy do sposobu odżywiania się, jaki ludzie stosowali w przeszłości.

Dlaczego przestrzeganie diety paleo jest ważne?

Jest wiele powodów, dla których stosowanie diety paleo jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, dieta ta skupia się na spożywaniu pełnowartościowych pokarmów, które są nieprzetworzone i niezmodyfikowane. Kiedy żywność jest przetwarzana, traci ważne witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze. Jedząc pełnowartościowe pokarmy, dodajemy organizmowi energii, zapobiegamy zachciankom na niezdrową żywność, a także wkładamy mniej wysiłku w trawienie. Dieta paleo koncentruje się również na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych dla optymalnego zdrowia. Choć każdy człowiek jest inny, większość osób stosujących dietę paleo czuje się mniej zmęczona, ma więcej energii, lepsze trawienie i wyższy metabolizm. Jeśli stosujesz zrównoważoną dietę, która zawiera różnorodne składniki odżywcze, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zachorujesz lub poczujesz się wyczerpany z powodu swojej diety.

7 korzyści z diety paleo

  • Będziesz bardziej energiczny - dieta paleo jest bogata w białka i witaminy, które są niezbędne dla metabolizmu. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii i będziesz czuć się mniej zmęczony w ciągu dnia.

  • Mniejszy głód - Jedzenie nieprzetworzonych i bogatych w błonnik pokarmów sprawia, że szybciej czujemy się syci, co zapobiega przejadaniu się i niepotrzebnym zachciankom.

  • Mniej wzdęć - kiedy zastąpisz przetworzoną żywność tą, która wchodzi w skład diety paleo, będziesz mieć mniej wzdęć i jaśniejszą skórę.

  • Lepsze trawienie - dieta paleo zawiera pokarmy, które w mniejszym stopniu wywołują alergie lub podrażniają żołądek. Są one również lekkostrawne, dzięki czemu po posiłkach będziesz mieć mniej wzdęć i skurczów.

  • Mniej alergii - Choć niektórzy twierdzą, że dieta paleo może leczyć alergie, bardziej prawdopodobne jest zapobieganie ich powstawaniu.

  • Mniejsze ryzyko zachorowań - spożywanie pełnowartościowych pokarmów zawierających odpowiednią ilość witamin i minerałów zapobiega niedoborom witamin i minerałów. Jest to korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, a także dla skóry i włosów.

  • Mniejszy stres - Badania wykazały, że osoby stosujące dietę bogatą w pełnowartościowe produkty spożywcze odczuwają mniejszy stres i niepokój.

  • Trwalsza utrata wagi - niektórzy uważają, że dieta paleo jest magicznym lekarstwem na utratę wagi, ale bardziej prawdopodobne jest, że będzie to zrównoważony styl życia, który doprowadzi do utraty wagi w dłuższej perspektywie.

14-dniowe wyzwanie paleo

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z dietą paleo, zaleca się wykonanie 14-dniowego wyzwania. Pozwoli ci to sprawdzić, jak dieta sprawdza się w twoim przypadku, zanim wprowadzisz jakiekolwiek długoterminowe zmiany. Podczas 14-dniowego wyzwania nie należy całkowicie rezygnować z dotychczasowego pożywienia. Zamiast tego należy przestawić się na spożywanie większej ilości pełnowartościowych pokarmów, które są zawarte w diecie paleo. Pozwoli to organizmowi powoli przyzwyczaić się do nowych nawyków żywieniowych.

W trakcie trwania wyzwania należy upewnić się, że spożywamy wystarczającą ilość kalorii i składników odżywczych. Przez pierwsze dwa tygodnie często występuje spadek poziomu energii, dlatego upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość witamin i minerałów. Przygotowuj zdrowe przepisy, które wchodzą w skład diety paleo, takie jak smoothie, sałatki i zupy.

3 tygodnie wyzwania paleo - twój plan działania

Jeśli jesteś gotowy, by w pełni przejść na dietę paleo, musisz mieć plan na kilka pierwszych tygodni. Zacznij od wyeliminowania wszystkich przetworzonych i niezdrowych produktów spożywczych. Obejmuje to napoje gazowane, śmieciowe jedzenie, desery i przetworzone ziarna. Nie musisz rezygnować ze wszystkich ziaren, takich jak brązowy ryż i chleb pełnoziarnisty, ale unikaj ich spożywania częściej niż raz w tygodniu. Zwykłe ziarna zastąp świeżymi warzywami i owocami - zwłaszcza owocami cytrusowymi i jagodami, które są bogate w przeciwutleniacze. Można też jeść awokado, marchew i ziemniaki.

Do gotowania można używać oleju kokosowego lub oliwy z oliwek, a do kawy - mleka kokosowego lub migdałowego. Można też spożywać mięso, jaja, ryby i rośliny strączkowe karmione trawą. Dbaj o nawodnienie organizmu i pij dużo wody. Jedz co najmniej trzy razy dziennie i upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość kalorii. Jeśli nie dostarczasz wystarczającej ilości kalorii, Twój organizm przejdzie w tryb głodowy i będzie wykorzystywał do produkcji energii mięśnie zamiast tłuszczów. Oto 7 korzyści płynących z diety paleo. Podczas 14-dniowego wyzwania możesz zacząć ich doświadczać. Po zakończeniu 14-dniowego wyzwania możesz przedłużyć dietę paleo do 3 tygodni, a następnie uczynić z niej nawyk na całe życie.

Wnioski

Dieta paleo to plan żywieniowy oparty na sposobie odżywiania się naszych starożytnych przodków sprzed około 2 milionów lat. Jest ona bogata w białka i witaminy, które są niezbędne dla metabolizmu. Dieta paleo to nie tylko sposób odżywiania się, ale także wybór stylu życia. Jest to sposób odżywiania się stosowany przez ludzi na całym świecie od tysiącleci. Opiera się ona na założeniu, że nasze ciała nie ewoluowały tak szybko, jak żywność, którą spożywamy, więc mamy większe szanse na zdrowie, jeśli wrócimy do sposobu odżywiania się, jaki ludzie stosowali w przeszłości. Istnieje wiele powodów, dla których stosowanie diety paleo jest dobrym pomysłem. Skupia się ona na spożywaniu pełnowartościowej żywności, która jest nieprzetworzona i niemodyfikowana. Skupia się także na dostarczaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych dla optymalnego zdrowia.