Zdrowa dieta bez wydawania fortunyZdrowa dieta nie musi być droga. Przy odrobinie planowania zdrowe odżywianie przy ograniczonym budżecie jest możliwe. Mając do wyboru tak wiele różnych rodzajów żywności, trudno jest się zorientować, jakie są najlepsze opcje. Istnieje wiele rodzajów żywności, które są pożywne, niedrogie i które można łatwo włączyć do zdrowej diety. Zdrowe odżywianie może pomóc w kontrolowaniu wagi, zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i nadciśnienie, poprawić ogólną jakość życia i może być realizowane przy każdym budżecie.

Znajdź najlepsze oferty

Jeśli chcesz się zdrowo odżywiać, świeże produkty to podstawa. Możesz znaleźć świetne okazje na świeże produkty, które są w sezonie. Jeśli to możliwe, kupuj świeże owoce i warzywa, które są w sezonie, ponieważ są tańsze i bardziej odżywcze. Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na zdrowej żywności jest robienie zakupów w kilku różnych sklepach spożywczych. Niektóre sklepy oferują promocje na określone artykuły, które mogą się regularnie zmieniać. Innym sposobem jest kupowanie hurtowo i zamrażanie produktów w porcjach odpowiednich dla jednej osoby, dzięki czemu łatwiej jest zużyć wszystko, zanim się zepsuje. Kupując owoce i warzywa w puszkach i mrożone, warto wybierać te, które nie zawierają dodatku soli ani cukru. Produkty te są również trwałe, co jest idealne, jeśli trzeba je przechowywać dłużej niż jeden posiłek. Niektóre owoce i warzywa w puszkach i mrożone mają prawie takie same wartości odżywcze jak świeże produkty, ale są znacznie tańsze.

Mądrze wybieraj pokarmy białkowe

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, którego nasz organizm potrzebuje do ponad tysiąca różnych funkcji. Wiele z tych funkcji ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia, np. utrzymanie mięśni, tkanek i organów. Istnieje wiele produktów spożywczych o wysokiej zawartości białka. Jeśli pilnujesz swojego budżetu, powinieneś rozważyć, które produkty o wysokiej zawartości białka są jednocześnie tanie. Do tanich produktów wysokobiałkowych należą fasola, groch, orzechy, nasiona i produkty sojowe. Większość z tych produktów zawiera również dużo błonnika, witamin i minerałów. Niektóre z tych produktów zawierają więcej białka niż inne, ale wszystkie są bardzo przystępne cenowo. Fasola i rośliny strączkowe zawierają dużo białka i błonnika, a przy tym są bardzo przystępne cenowo. Orzechy są nie tylko bogate w białko, ale zawierają także wiele innych składników odżywczych i minerałów. Nasiona są również bogate w białko i minerały. Pełne ziarna mają niską zawartość tłuszczu i dużą ilość białka, co czyni je dobrym dodatkiem do każdej diety.