W układach pracujących w trudnym środowisku często stosuje się łożyska baryłkowe. To elementy wahliwe, które są w stanie rekompensować niewielkie błędy i uszkodzenia wału. Dzięki temu można zredukować koszty związane z serwisowaniem układu oraz wydłużyć jego żywotność. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzują się łożyska baryłkowe i jakie jest ich zastosowanie.
Łożyska baryłkowe – co to?
Łożyska baryłkowe to komponenty, które zaliczane są do elementów tocznych. Jak sama nazwa wskazuje, ich konstrukcja przypomina baryłkę. Łożyska tego typu zostały wynalezione w Szwecji przez Svena Wingqvist, czyli założyciela firmy AB Svenska Kullagerfabriken (obecne SFK). Modele te charakteryzują się zdolnością do kompensowania niewspółosiowości, które mogą występować w wielu maszynach, w tym w maszynach ciężkich. Ponadto są w stanie przenosić obciążenia promieniowe i osiowe w obu kierunkach, co jest ich kolejnym atutem. Szeroki wybór tego rodzaju produktów znajdziesz na tej stronie: https://sklep.grupamarat.pl/lozyska_zespoly_lozyskowe/lozyska_barylkowe,cat-89.
Szczegółowa konstrukcja łożyska baryłkowego zależy od jego rodzaju. Standardowo składają się one z dwóch pierścieni, koszyka i elementów tocznych. Ponadto w pierścieniach znajdują się wyżłobione bieżnie, po których poruszają się elementy toczne w trakcie pracy układu. Przy montażu łożysk baryłkowych na wale można wykorzystać różne techniki. Dostosowuje się to bezpośrednio do maszyny i specyfiki jej pracy.
Charakterystyka łożysk baryłkowych poprzecznych i wzdłużnych
Podstawowy podział łożysk baryłkowych obejmuje modele poprzeczne i wzdłużne. Te poprzeczne przeznaczone są do przenoszenia obciążeń promieniowych oraz osiowych w obu kierunkach. Stosuje się je w przypadku układów, gdzie obserwuje się uginanie wałów lub niewspółosiowość opraw. Modele poprzeczne mają zdolność do odchylania się nawet o 2 stopnie, co umożliwia maszynie prawidłową pracę. Drugim rodzajem są modele wzdłużne. Te przeznaczone są do stosowania w układach z wysokimi prędkościami obrotowymi i obciążeniami. One również przenoszą obciążenia promieniowe i osiowe, jednak lepiej radzą sobie z osiowymi. Modele wzdłużne są rozłączne. Dzięki temu pierścienie montuje się oddzielnie i niezależnie o siebie. Stosuje się je tam, gdzie występują jeszcze większe błędy współosiowości oprawy oraz wału.
Gdzie wykorzystuje się łożyska baryłkowe?
Ze względu na to, że łożyska baryłkowe są zdolne do przenoszenia obciążeń promieniowych i osiowych, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i budowie maszyn. Ich kolejne atuty to wahliwość i odporność na błędy współosiowości. Właśnie dlatego z powodzeniem wykorzystywane są m.in. przy budowie ciężkich maszyn, gdzie występują duże obciążenia z jednoczesnymi odkształceniami wału i niewspółosiowością. Dobrze sprawdzają się również w mechanizmach z dużymi obciążeniami wszędzie tam, gdzie niewystarczające już są łożyska kulkowe. Wysokiej jakości łożyska baryłkowe można wykorzystywać również w bardzo trudnym środowisku roboczym. Przed zakupem tego typu elementów warto skonsultować się z ekspertem, aby łożysko dobrać bezpośrednio do danej maszyny i charakterystyki jej pracy.
- Zewnętrzny materiał partnerski