Jak zamontować zbiornik na wodę w kamperze?

Podróże kamperem wymagają odpowiedniego przygotowania. Uczestnicy wycieczki powinni mieć dostęp do czystej wody pitnej oraz tej przeznaczonej do higieny. W tym celu w pojazdach typu kamper montuje się dedykowane zbiorniki na wodę. Z tego artykułu dowiesz się, czym one są, dlaczego warto w nie zainwestować oraz jak zamontować je w samochodzie.

Jakie zbiorniki na wodę montować w kamperze?

Rodzaj montowanych w kamperze zbiorników na wodę zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Standardowo w pojeździe mieszczą się zbiornik na wodę czystą oraz zbiornik na tzw. wodę szarą. Ta pierwsza służy do mycia się. Po umyciu się do drugiego zbiornika spływa woda szara, która następnie podlega utylizacji. Trzecim potencjalnym pojemnikiem jest ten przeznaczony na wodę pitną. Warto posiadać go na wypadek sytuacji awaryjnych, jednak nie jest to obligatoryjne. Alternatywą mogą być butelki z wodą pitną. Jedno jest pewne: płyny do picia warto przygotować z odpowiednim zapasem, a następnie uzupełniać je w trakcie podróży.

Montaż zbiornika na wodę czystą

W kamperach wykorzystuje się grawitację. Polega to na tym, że zbiornik na wodę czystą umieszcza się wysoko. W ten sposób powstaje niezbędne ciśnienie i po odkręceniu kranika można korzystać z wody. Jeżeli w kamperze znajduje się prysznic, warto zadbać o to, aby zbiornik znajdował się bezpośrednio nad nim. Jeżeli nie jest to możliwe, najlepiej umieścić go w odpowiedniej odległości i doprowadzić wodę do kranu za pomocą wężyków. Wykorzystywanie zjawiska grawitacji sprawia, że nie ma konieczności inwestowania w dedykowane pompy do tłoczenia wody, co zmniejsza koszty wykonania całej instalacji. Montaż każdego zbiornika na wodę czystą powinien odbywać się zgodnie ze wskazaniami producenta oraz z wykorzystaniem rekomendowanych przez niego akcesoriów (np. uchwyty).

Jeśli szukasz wysokiej jakości zbiorników na wodę, uchwytów montażowych i innych akcesoriów, sprawdź ofertę sklepu Nadkola, dostępną pod linkiem: https://nadkola.pl/pol_m_Zbiorniki-na-wode-i-akcesoria-231.html.

Montaż zbiornika na wodę szarą

Zadaniem zbiornika na wodę szarą jest zbieranie zabrudzonej wody po myciu się, myciu naczyń i innych czynnościach wykonywanych w kamperze. W związku z tym pojemnik ten montuje się nisko, pod punktami odpływowymi (np. pod podłogą pojazdu lub pod zawieszeniem). Standardowo zbiorniki na wodę szarą mają większą pojemność od tych na wodę czystą. Wszystko po to, aby zapewnić prawidłowe działanie układu. Woda szara powinna być utylizowana tylko w przeznaczonych do tego miejscach, ponieważ może zawierać w sobie substancje chemiczne i inne zanieczyszczenia.

Nie zapomnij o instalacji wodnej

Podczas projektowania i wykonywania instalacji wodnej w kamperze, nie zapomnij o wężykach, przewodach, kranikach i zaworach. Cały układ powinien być poprowadzony w taki sposób, aby usprawnić przepływ wody. Rekomendujemy zakup wysokiej jakości elementów, które długo zachowają swoje właściwości i szczelność. Jednocześnie materiały te powinny być neutralne dla wody. Oznacza to, że zarówno zbiorniki, jak i wężyki doprowadzające wodę muszą gwarantować jej zachowanie najwyższej czystości. To klucz do komfortowej i bezpiecznej podróży.