To są k***a jakieś jaja! Nvidia zdejmuje ograniczenia kopania Ethereum z RTX 3060

Przed rozpoczęciem sprzedaży „taniej” karty graficznej GeForce RTX 3060, Nvidia zapowiedziała, że zablokuje możliwość kopania kryptowaluty Ethereum przez górników na tej karcie po to aby karta nie była przez nich wykupywana i by handlarze nie podnosili jej ceny do absurdalnie wysokich poziomów, a wszystko to po to aby karty graficzne trafiały do graczy i normalnych użytkowników, czyli na właściwy sobie rynek i do celów do których zostały pierwotnie stworzone.

I rzeczywiście Nvidia skutecznie zablokowała możliwość wydobywania „elektronicznych skarbów” przez domorosłych górników. Czego dodowem były publikowane na różnego rodzaju forach testy. Kopać na tanim giforsie się nie opłacało…

Od czasu premiery karty, czyli od jakiegoś miesiąca, gracze bali się tego, że to zabezpieczenie zostanie przez kopaczy kiedyś złamane i karty będą trafiały zamiast do komputerów klientów to do koparek i nic nigdy się nie zmieni. Tego baliśmy się wszyscy. Dzisiaj okazuje się, że niepotrzebnie.

Bo to sama Nvidia zdjęła zabepieczenie! Po miesięcu od wprowadzenia karty do sprzedaży!

Nvidia w kanale dla deweloperów udostępniła pakiet sterowników GeForce 470.05 który zdejmuje zabezpieczenia z karty RTX 3060. Od teraz można już wydobywać Ethereum na tej karcie z pełną wydajnością. Sprawa jest już potwierdzona przez wiele branżowych portali i samą Nvidię.

Co więcej. Nvidia została złapana na kłamstwie. Bryan Del Rizzo, dyrektor działu PR twierdził, że blokada kopania Ethereum jest zaimplementowana nie tylko w sterownikach ale też w kości BIOS karty. Okazuje się, że kłamał. Blokada była zaimplementowana tylko w sterownikach.

Za całe zajście Nvidia przeprasza i twierdzi, że to przez pomyłkę.

Wygląda na to, że jeszcze przez długi czas karta graficzna która powinna kosztować 1000-1500 zł będzie kosztowała 4000-5000 zł. Pojutrze ma premierę Radeon 6700 XT którego AMD wycenia na 2000 zł. Pierwsi handlarze wystawiają go przed premierą za 5000 zł. Granie na PC umiera…

A na koniec w imieniu wszystkich graczy, napiszę J***Ć Nvidię!