NVidia: GeForce jest dla graczy, a CMP dla kopaczy kryptowalut

NVidia postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i uniemożliwić górnikom kryptowalut wykorzystywanie kart graficznych GeForce w specjalnych koparkach do wykopywania bitcoina.

To bardzo dobra wiadomość, że producent dostrzega problem braku dostępności i wysokich cen nowych i nie tylko nowych kart graficznych z rodziny GeForce. Jest zatem szansa na to, że kart graficznych w sklepach będzie więcej i będą one sprzedawane po normalnych cenach ustalonych przez producenta.

W świetle bliskiej premiery karty GeForce RTX 3060 jest to szczególnie ważne bo cena ustalona przez producenta czipsetów została już wywindowana do góry przez sklepy co została źle przyjęte przez wszystkich graczy na całym świecie.

Karta która ma być dostępna w cenie od 1599 zł już 25 lutego zostaje wystawian do sprzedaży w cenie o 1000 zł większej! Tak nie może być i NVidia mówi NIE. Dla górników będą inne karty, karty GeForce są dla graczy!

NVidia:

Ograniczamy szybkość mieszania procesorów graficznych GeForce RTX 3060, aby były mniej pożądane dla górników i uruchamiamy NVIDIA CMP do profesjonalnego wydobywania.

Jesteśmy graczami na wskroś. Mamy obsesję na punkcie nowych funkcji gier, nowych architektur, nowych gier i technologii.

Zaprojektowaliśmy układy GPU GeForce dla graczy, a gracze domagają się więcej.

Jednak procesory graficzne NVIDIA są programowalne. Użytkownicy nieustannie odkrywają dla nich nowe zastosowania, od symulacji pogody i sekwencjonowania genów po głębokie uczenie się i robotykę. Jednym z nich jest wydobywanie kryptowalut.

Wraz z premierą GeForce RTX 3060 25 lutego robimy ważny krok, aby zapewnić, że układy GPU GeForce trafią w ręce graczy.Zmniejszenie o połowę wskaźnika skrótu.

Sterowniki oprogramowania RTX 3060 są przeznaczone do wykrywania określonych atrybutów algorytmu wydobywania kryptowaluty Ethereum i ograniczania szybkości mieszania lub wydajności wydobywania kryptowaluty o około 50 procent.

To ma tylko sens. W naszych procesorach graficznych GeForce RTX wprowadzono najnowocześniejsze technologie – takie jak ray tracing w czasie rzeczywistym RTX, technologia skalowania obrazu z akceleracją DLSS AI, superszybkie renderowanie odpowiedzi Reflex dla najlepszego opóźnienia systemu i wiele innych – dostosowane do potrzeb gracze i ci, którzy tworzą cyfrowe doświadczenia.

Aby sprostać specyficznym potrzebom wydobycia Ethereum, przedstawiamy linię produktów NVIDIA CMP lub Cryptocurrency Mining Processor do profesjonalnego wydobywania.

Produkty CMP – które nie obsługują grafiki – są sprzedawane przez autoryzowanych partnerów i optymalizowane pod kątem najlepszej wydajności i wydajności wydobycia. Nie spełniają one specyfikacji wymaganych od procesorów graficznych GeForce, a tym samym nie wpływają na dostępność układów GPU GeForce dla graczy.

Na przykład CMP nie ma wyświetlaczy, co umożliwia lepszy przepływ powietrza podczas wydobywania, dzięki czemu mogą być gęstsze. CMP mają również niższe szczytowe napięcie i częstotliwość rdzenia, co poprawia wydajność energetyczną wydobycia.

Tworzenie produktów dostosowanych do potrzeb klientów o określonych potrzebach zapewnia klientom najlepszą wartość. Dzięki CMP możemy pomóc górnikom w budowaniu najbardziej wydajnych centrów danych, zachowując układy GPU GeForce RTX dla graczy.

Update #1: Pojawiają się już pierwsze testy w których faktycznie widać, że NVidia ograniczyła moc karty RTX 3060 w kopaniu kryptowaluty. Moc jest ograniczana przez specjalny algorytm który wykrywa pracę karty w aplikacjach do kopania i spowalnia jej pracę. Algorytm zapisany jest w Biosie i sterownikach dla Windowsa i Linuxa. Zatem jest szansa, że faktycznie górnicy odwrócą się od kart na rzecz dedykowanych rozwiązań jak CMP. W przyszłości cała seria RTX 30xx może zostać wyposażona w takie algorytmy a poźniejsze wersje RTX 40xx będą na pewno w nie wyposażone.

Twórca i redaktor naczelny takich portali o grach jak gamesite.pl, ps5site.pl, ps4site.pl oraz takich o innej tematyce i takich co już nie istnieją lub są prowadzone teraz przez inne osoby. Gra na komputerach i konsolach. Aktualnie PC, w przyszłości Nintendo Switch, następnie PlayStation 5.