Gigabyte Aorus Gen4 AIC to nowy dysk SSD 8TB o prędkości 15 000 MB/s

Najnowsze gry na PC nierzadko działają w rozdzielczości 4K i potrzebują do tego nie tylko odpowiednio mocnej karty graficznej, najlepiej z rdzeniami wspomagającymi renderowanie Ray Tracing (nVidia RTX) ale też szybkiego i pojemnego dysku twardego. Zdolnego pomieścić gry z tekstrami w najwyższych rozdzielczościach.

Wymagającym graczom wychodzi tu na przeciw nowa technologia zaprezentowana już na początku tego roku ale jeszcze nie wprowadzona, a która pozwala włożyć nowoczesny dysk SSD w slot PCI Express 4.0. Specjalnie zaprojektowana karta, wyglądająca na pierwszy rzut oka jak karta graficzna zawiera w środku kilka dysków SSD skonfigurowanych w macierz RAID 0, i jest zdolna do odczytu i zapisu z prędkością około 15 000 MB/s. Pojemność nowego dysku to aż 8TB (4x2TB SSD). Taką właśnie bestią jest pokazany ostatnio Gigabyte Aorus Gen4 AIC, wspomagany przez kontroler Phison PS5016-E16.

Aby w pełni wykorzystać możliwości dysku musimy posiadać płytę główną AMD z chipsetem X570 i procesor Ryzen 3 generacji. Dysk uruchomi się na starszych płytach AMD oraz Intela ale nie będzie pracował z pełną prędkością bo na tę chwilę jedynie trzecia generacja Ryzen’a jest w stanie sprostać specyfikacji PCI Express 4.0. Ale to do czasu pojawienia się dysku w sklepach może się zmienić.

Cena jak i dostępność dysku w sklepach nie została jeszcze oficjalnie podana. Według założeń miała się ona odbyć w 3 kwartale tego roku.

Twórca i redaktor naczelny takich portali o grach jak gamesite.pl, ps5site.pl, ps4site.pl oraz takich o innej tematyce i takich co już nie istnieją lub są prowadzone teraz przez inne osoby. Gra na komputerach i konsolach. Aktualnie PC, w przyszłości Nintendo Switch, następnie PlayStation 5.