Dlaczego powinieneś mieć kotaKoty są idealnymi zwierzętami domowymi dla prawie każdego. Są niezależne i nie wymagają wiele uwagi, ale mają też zalety, których nie mają inne zwierzęta domowe. Na przykład, posiadanie kota może być korzystne dla zdrowia psychicznego i zmniejszyć ryzyko chorób serca oraz stresu. Ogólnie rzecz biorąc, koty to zwierzęta niewymagające dużych nakładów na utrzymanie, które w zamian mają wiele do zaoferowania. Jeśli nadal wahasz się, czy kupić kota, oto 10 powodów, dla których powinieneś go mieć, raczej wcześniej niż później.

Koty mogą pomóc Ci się odstresować

Koty są zwierzętami "samoczyszczącymi". Często się myją, a niektóre koty potrafią nawet same utrzymać się w czystości. Oznacza to, że nie będziesz musiał robić żadnego prania związanego z higieną kota. Jest to duży plus dla osób zapracowanych lub mających problemy zdrowotne, które utrudniają regularne pranie pościeli i posłania dla zwierząt.

  • Koty są również mniej niechlujnymi zjadaczami niż psy.

  • Możesz spodziewać się, że w całym domu znajdziesz sierść swojego kota, ale prawdopodobnie nie będziesz musiał się martwić, że będziesz w nią regularnie wdeptywać.

Jak już wspomnieliśmy, badania wykazały, że koty są bardzo korzystne dla zdrowia i pomagają się odstresować. Prowadząc dziś gorączkowy tryb życia, wielu z nas jest stale zestresowanych. Niestety, z czasem może to mieć katastrofalne skutki dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Na szczęście możesz zmniejszyć poziom stresu, adoptując kota. Istnieje wiele sposobów, w jakie koty mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu. Karmienie kota, zabawa z nim i przytulanie się do niego może złagodzić stres. Koty świetnie nadają się też do towarzystwa, a posiadanie kota w swoim życiu może pomóc Ci poczuć się mniej samotnym.

Koty mogą być doskonałymi towarzyszami podczas treningów

Koty są pomocne nie tylko w domu, ale także dla Twojego zdrowia. Koty mogą dotrzymywać Ci towarzystwa podczas ćwiczeń i stanowić doskonałe źródło motywacji do dalszego ruchu. Ćwiczenie może być trudne, gdy jesteś sam. Obecność kota w pobliżu może pomóc w utrzymaniu motywacji i poprawić nastrój. Niektóre koty, zwłaszcza te, które zostały zsocjalizowane na tyle, aby stać się "przyjazne", mogą być nawet zainteresowane pójściem z Tobą na spacer. Koty mogą być również pomocne w inny sposób podczas ćwiczeń. Na przykład mogą zjadać szkodniki, które mogą zamieszkiwać Twoje podwórko podczas Twojej nieobecności. Koty są znane ze swojej zdolności do polowania na myszy i gryzonie. Niestety, jest to również jeden z powodów, dla których wiele osób waha się przed kupnem kota. Jeśli jednak kupisz kota, który został odpowiednio wyszkolony i uspołeczniony, możesz mieć pewność, że w domu długo nie będzie myszy. Należy pamiętać, że trzeba uważać na kota, który jest zbyt młody, aby mógł być szkolony. Kupno kociaka może być kuszące, ale być może lepiej będzie adoptować bardziej dojrzałego kota.