Nintendo Switch Lite trafił właśnie do sprzedaży w polskich sklepach

Ponad dwa i pół roku od premiery Nintendo Switch, w sklepach na całym świecie, w tym w Polsce, pojawia się odświeżona wersja tej konsoli. Nintendo wprowadza właśnie do sprzedaży mniejszą, lżejszą i nastawioną tylko na granie mobilne konsolkę Switch w wersji Lite.

Jest jednak kilka ważnych informacji o których spragnieni przed zakupem gracze powinni się dowiedzieć:

  • Switch Lite nie można podłączyć do TV. Konsola została zaprojektowana do tego aby używać jej w podróży.
  • Switch Lite obsługuje każdą grę wydaną na Switcha w trybie mobilnym. Na pudełku z grą, z tyłu, jest specjalne oznaczenie czy gra działa w trybie przenośnym. Taką grę uruchomimy bez problemu.
  • Na rynku jest kilka gier które nie dają się uruchomić w trybie mobilnym i aby zagrać w takie gry trzeba będzie dokupić kontrolery Joy-Con. Jednak wydaje nam się, że takie gry są w mniejszości i nie jest to spory minus nowego sprzętu.
  • Lite posiada mniejszy, bo 5.5 calowy LCD o tej samej co starsza wersja rozdzielczości 1280x720px, wbudowane kontrolery i prawdopodobnie dłużej działa na baterii. Jest też odrobinę lżejszy, waży 275g.

Najważniejszą informacją dla biednych polskich graczy powinna być niższa cena urządzenia. Nintendo Switch Lite jest sprzedawana w Polsce za +/- 950 zł, to o prawie 300 zł taniej niż starsza wersja konsoli. To może robić różnicę i działać na korzyść nowej wersji. Prawie tysiąc zł to nadal drogo jak za taki sprzęt, możemy jedynie żałować, że świeża wersja Switcha nie kosztuje mniej niż 800 zł, może to jeszcze nie ten czas bo konsola sprzedaje się świetnie, a kury znoszącej złote jaja się nie zabija, Japończycy o tym wiedzą i koszą siano.

W tej chwili Nintendo Switch jest najlepiej sprzedającą się konsolą na świecie. Do tej pory rozeszło się 37.5 milionów egzemplarzy. Lite powinien spokojnie podwoić lub nawet potroić ten wynik. Dla porównania Xbox One sprzedał się w „zaledwie” 43.2 milionów egzemplarzy, PS4 99.8 milionów. Nintendo 3DS rozeszło się w liczbie 74.8 milionów sztuk, co by nie napisać, Nintendo rządzi.

Poza tym konsolka jest lżejsza, mniejsza i bardziej poręczna a kontrolery są wbudowane w nią na stałe, przez co nie trzeszczą czy nie wypadają. Dobry produkt mogący bez obaw zastąpić Vitę czy wysłużoną ale nadal dobrą PSP, nie mówią już o DS’ach.

Dane techniczne:

Rozmiar 91.1mm x 208mm x 13.9mm Uwaga: 28.4 mm w najgrubszym miejscu, od analogów po przyciski ZL/ZR.
Waga Ok. 275 g
Ekran Pojemnościowy ekran dotykowy / 5.5 calowy LCD / rozdzielczość 1280×720
CPU/GPU Dostosowany procesor Tegra NVIDIA
Pamięć systemowa 32 GB Uwaga: ok. 6.2 GB pamięci wewnętrznej jest przeznaczone do użytku systemu.
Połączenie Bezprzewodowo LAN (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac compliant) / Bluetooth 4.1 / NFC (near-field communication)
Wyjście Video
Wyjście Audio
Głośniki Stereo
Wejścia sterowania Lewy Joystick Może być użyty jako przycisk. Prawy Joystick Może być użyty jako przycisk. Przyciski A/B/X/Y/L/R/ZL/ZR Przycisk + / Przycisk – Kontroler + Przycisk POWER Przyciski głośności Przycisk HOME Przycisk HOME
Wejście USB Wejście USB typu C Przeznaczony do ładowania konsoli.
Wtyczka audio Wyjście stereo
Slot na kartridż Wyłącznie na kartridże z grami na Nintendo Switch.
Slot na karty microSD Kompatybilne z microSD, microSDHC oraz kartami pamięci microSDXC. Uwaga: aby używać kart pamięci microSDXC wymagany jest update z połączeniem internetowym.
Czujniki Akcelerometr / żyroskop
Środowisko operacyjne Temperatura: 5 – 35°C / Wilgotność: 20 – 80%
Akumulator wewnętrzny Bateria litowo-jonowa / pojemność baterii 3570mAh Uwaga: akumulatora wewnętrznego nie można wyjmować. Jeśli zajdzie potrzeba wymiany baterii, można to zrobić w serwisie.
Żywotność baterii Bateria wytrzyma ponad sześć godzin, ale zależy to od danej gry i sposobu użycia. Na przykład, The Legend of Zelda: Breath of the Wild można grać przez cztery godziny na jedno ładowanie.
Czas ładowania Ok. 3 godziny Uwaga: jest to czas potrzebny do naładowania konsoli w trybie uśpienia.

Twórca i redaktor naczelny takich portali o grach jak gamesite.pl, ps5site.pl, ps4site.pl oraz takich o innej tematyce i takich co już nie istnieją lub są prowadzone teraz przez inne osoby. Gra na komputerach i konsolach. Aktualnie PC, w przyszłości Nintendo Switch, następnie PlayStation 5.