Nintendo ma już 130 lat, właśnie dzisiaj obchodzi swoje urodziny!

Nintendo ma już 130 lat, właśnie dzisiaj obchodzi swoje urodziny!

Wszystkiego najlepszego Nintendo! Japońska korporacja najbardziej znana z produkcji konsol do gier i gier na te konsole kończy dzisiaj 130 lat. Lubicie Nintendo? Gracie na Nintendo?

Nintendo zostało założone 23 września 1889 roku przez Pana Fusajiro Yamauchi i od początku zajmowało się produkcją gier. Jednak jak można się domyślić nie były to gry elektroniczne ale karciane, poza tym korporacja zajmowała się produkcją zabawek, handlem ryżem czy zarządzała siecią hoteli, wczesne lata działalności firmy nie są dobrze udokumentowane i można się jedynie domyślać czym tak naprawdę założyciele się zajmowali lub jakie mieli plany na przyszłość.

Nintendo rozpoczęło swoją przygodę z elektroniczną rozrywką produkując kontrolery pistoletów dla konsoli Magnavox Odyssey 1972 roku, a swoją pierwszą konsolę przy współpracy z Mitsubishi wypuściło na rynek w 1977, była nią the Color TV-Game 6. Konsola miała wbudowanych sześć wersji gry Pong. Nintendo najlepiej sobie radzi w produkcji konsol przenośnych. Ich prawdziwym bestsellerem jest Nintendo DS które rozeszło się do tej pory w 154 milionach egzemplarzy. Game Boy i Game Boy Color w 118 milionach. Wii w 101 milionach. Nie obyło się bez porażek jak w przypadku konsol GameCube czy Wii U która sromotnie przegrała walkę z PlayStation 4 i Xbox One, sprzedała się zaledwie w 13.5 milionach sztuk po czym została uśmiercona a Nintendo wróciło do projektowania handheldów.

Najlepiej sprzedająca się gra Nintendo to Wii Sports która była dodawana w pakiecie z konsolą Wii, sprzedała się w 82 milionach sztuk. najlepiej ocenianą grą w historii jest The Legend of Zelda: Ocarina of Time. Korporacja Nintendo znajduje się na 21 miejscu listy najlepiej ocenianych marek na świecie.

Wraz z premierą konsoli Nintendo Switch i parę dni temu Switch Lite, Nintendo jeszcze przez wiele lat będzie przed takimi firmami jak Sony czy Microsoft w liczbie sprzedanych konsol i gier.

0

Brak komentarzy

No comments yet

Jak już tu jesteś to poświęć chwilę i napisz cokolwiek :).