Dzieci umarły, winne gry. Arabia Saudyjska banuje 47 tytułów, w tym polskiego Wiedźmina!

The New York Times poinformował, że w Arabii Saudyjskiej doszło do tragedii w postaci śmierci dwójki dzieci, 12 letniego chłopca i 13 letniej dziewczynki które grały w grę o nazwie Blue Whale, znanej jako Blue Whale Challenge.

Blue Whale Challenge to nielegalna gra społecznościowa (w realu!) w której grający wykonują określone zadania by na końcu popełnić samobójstwo. Po raz pierwszy pojawiła się ona w maju 2016 roku w Rosji gdzie zanotowano wiele samobójstw dzieci z tzw. grupy F57 serwisu społecznościowego Vkontakte.

Dzieci pozabijały siebie nawzajem lub popełniły samobójstwo (brak jest dokładnych danych) próbując wcześniej wykonać powierzone im zadania. W odpowiedzi na te wydarzenia Komisja do spraw audio-wizualnych mediów w Arabii Saudyjskiej postanowiła zakazać grania w 47 tytułów znanych z PC i konsol.

Do zbanowanych gier zaliczają się między innymi GTA 5, Assassins Creed 2, czy polski Wiedźmin.

Nie określono jednoznacznie, że winne tragedii są tutaj zbanowane gry ale dla dorosłych w grach jest zbyt dużo przemocy więc zakazano ich używania niejako w razie czego. Przy okazji takich tragedii dostaje się grom chociaż nie są one winne śmierci ludzi bo równie dobrze, dzieci mogą oglądać mordowanie w telewizji czy internecie i na tej podstawie odzwierciedlać patologiczne zachowania w rzeczywistości.

Ogromna tragedia, apeluję do wszystkich graczy o nie uczestniczenie w jakichkolwiek grach w których możecie stracić życie!