Assassin’s Creed Odyssey – Ubisoft wprowadził bulwersujące mikropłatności do gry

Najnowsza odsłona przygód klanu zabójców jest już dostępna w sprzedaży od 5 października tego roku. Cena za płytkę z grą wynosi od 199 zł w przypadku wersji na PC do nawet 230 zł w przypadku wersji na konsole, w tym przypadku PS4, co jest ceną dużą aczkolwiek standardową na dzień premiery wielkiego tytułu. Dodatkowo ceny za edycje specjalne wynoszą dwa razy więcej.

Ocena gry w serwisie metacritic przez użytkowników to 6.2

Korporacja Ubisoft postanowiła wprowadzić mikropłatności do gry aby zapewnić sobie większy zysk ze sprzedaży, mają do tego święte prawo by robić co chcą ale powstają dwa zasadnicze pytania odnośnie użycia takiego mechanizmu mikrotransakcji, pierwsze po co? drugie, dlaczego, skoro kiedyś „cheaty” czyli kody w grach były dostępne za darmo.

Otóż sprawa wygląda następująco. Jeżeli nie masz czasu grać i nabijać sobie poziomu doświadczenia, możesz wejść do sklepu i zapłacić za to by to doświadczenie rosło o 50% szybciej, dzięki temu oszczędzasz czas grając mniej, po co? Jeżeli nie chcesz grać, możesz ją zaliczyć na YouTube i przy okazji zostanie ci na paluszki i oranżadę.

Być może w grze grindowanie jest na tyle denerwujące i nudne, że Ubisoft specjalnie wprowadził mikropłatności by je ominąć licząc na zarobek? Ale to już jest tylko jedna z teorii krążących po internecie i ukazujących jak bardzo deweloperzy gier próbują wycisnąć z nas każdy grosz.

Koszt 1000 (+50) heliksów które są potrzebne do kupna XP Boost to 10 dolarów, czyli 37 zł. Pieniądze możesz wydać też na kilka innych rzeczy, np. na zakup mapy która pokazuje lokacje wszystkich wartościowych miejsc dostępnych w grze.

Sprawa bulwersuje mnie z jeszcze jednego powodu. 10 lat temu i więcej, twórcy udostępniali w grach kody np. na nieśmiertelność, lub przeskakiwanie poziomów, to było raczej normą. Takie kody były udostępniane całkowicie za darmo. W czasach dzisiejszych musimy za to płacić.

Jak Ubisoft tłumaczy wprowadzenie mikropłatności do gry? Ano tym, że niektórzy mogą nie mieć czas grać więc mogą zapłacić.

Uważajmy by nie stało się to kolejnym po DLC i LootBoksach standardem do wyciągania kasy z naszych kieszeni.